14 maja 2021

Książka pt. “Nikt nie musi wiedzieć. Hubert Meyer. Tom 4” Katarzyny Bondy. Podstawowe fakty

By Janina

Nigdy w życiu nie przypuszczalibyśmy, że jeszcze kiedyś przywitamy się z Hubertem Meyerem, tak to ma miejsce za pomocą nowej książki pt. Nikt nie musi wiedzieć. Hubert Meyer. Tom 4 ze strony www.taniaksiazka.pl. Z Hubertem, który rozpoczął naszą przygodę z twórczością Katarzyny Bondy. Przeczytaliśmy już wszystkie części jego przygód, które zostały wydane. Trzeba przyznać, że czytaliśmy też serię z Saszą Załuską i inne dzieła autorki. Cóż, taki jej urok.

Dlaczego warto sięgnąć to tą najnowszą książkę?

Jeśli ktoś myśli, że Bonda nie robi tego, co do niej należy, albo zapomniała, jak się pisze powieści kryminalne o skondensowanej formie i treści, jest w błędzie. “Nikt nie musi wiedzieć. Hubert Meyer” to najkrótsza książka królowej polskiego kryminału. Jest to również najlepsza część serii Meyer. Tak, jak myślimy. Niemożliwe to nasz ukochany pierwszy literacki psycholog śledczy, a od prawie dekady jeszcze lepszy. Jak wino, jak dojrzały ser. To jest niewiarygodne.

Jaki jest w tym tomie główny bohater?

Hubert Meyer jest o dziesięć lat starszy. Kolejne lata były dla Huberta Meyera łaskawe. Detektyw wraca do gry z jej elegancją. Trochę z nami, trochę poza nami. Trochę z przyjaciółmi, trochę obok nich. Co z Hubertem. Fabuła jest w rzeczywistości bardziej złożona niż opisuje to wydawca. Przed Hubertem stoi wiele wyzwań zawodowych.

Jakie zagadki rozwiąże detektyw?

Po pierwsze, zostaje poproszony o pomoc w śledztwie, w którym główną rolę odgrywa jego przyjaciel Doman, obecnie emeryt policyjny. Wraz z Vassarem i prokuratorem próbuje pomóc przyjacielowi, który znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Hubert zachowuje się “jak człowiek”. Mimo początkowych zastrzeżeń, postanawia zabrać głos – uznając śmierć lokalnego gangstera za przykrywkę dla porachunków z mafią. Po drugie, Meyer był zaangażowany w śledztwo w sprawie zabójstwa konserwatora windy w zamku w Mosznej. Zginął miejscowy Artur Sroka.

Kto może być winnym?

Wszyscy wydają się być podejrzani: dyrektor zamku i jego żona, ojciec zmarłego, pracownik, a nawet jego kochanka. Śledztwo komplikuje się, gdy zostają znalezione dwa inne ciała, a dwie młode dziewczyny zakochują się w niewłaściwym mężczyźnie. Tajemnice zamku muszą zostać podpatrzone. Prawda musi wyjść na jaw. Meyer wie o tym, mimo że droga do rozwiązania zagadki wciąż się zaciera. Do tego dochodzi jeszcze sytuacja osobista. Trudna sytuacja ojca, który nie wie nic o istnieniu swojego syna. Syn, który stracił życie zbyt wcześnie.