13 maja 2021

Książka pt. “Nikt nie musi wiedzieć. Hubert Meyer. Tom 4” Katarzyny Bondy. Co warto wiedzieć?

By Janina

Ile zagadek, tyle rozwiązań. Ta ogromna całość czeka na Meyera w najnowszej książce Katarzyny Bondy pt. Nikt nie musi wiedzieć. Hubert Meyer. Tom 4 (https://www.taniaksiazka.pl/nikt-nie-musi-wiedziec-hubert-meyer-tom-4-katarzyna-bonda-p-1521881.html). Kryminał rozgrywający się w Koronie.

Na czym polega specyfika tej książki?

Tak, to prawda. Jak przeczytacie w posłowiu, autorka i jej twórczość nie są niezależne od głównego nurtu. Ta powieść również fascynuje. Co prawda Bonda musiała dostosować fabułę do nagłej zmiany rzeczywistości, ale myśli nieszablonowo. Tka krótkie linie wieńcowe. Im więcej czytamy, tym bardziej wczytujemy się w tę powieść. Znane wątki, zachowania, postawy itp. Powszechnie wiadomo, że wspólne doświadczenia nas łączą.

Gdzie tutaj toczy się fabuła?

Akcja rozgrywa się tam, gdzie ją znamy. Park Rozrywki Cilicia, gdzie znajduje się pierwsze nieszczęsne miejsce zbrodni. Drugim jest zamek w Mosznej. Nawet czytając ten fikcyjny epizod, pamiętamy każdy zakamarek pięknych zamkowych ogrodów i najsłynniejsze strzeliste wieże budowli. Zdajemy sobie sprawę, że teraz będziemy inaczej patrzeć na zamek.

Nowe, stare postacie

Wplecenie w kryminał “Nikt nie musi wiedzieć. Hubert Meyer” współpracowników Meyera z poprzednich książek serii to majstersztyk oryginalności. Czasami mamy wrażenie, że odwiedzamy bliskich przyjaciół. Jak Bonda to robi, nie wiemy. Przecież premiera Florystki odbyła się 26 listopada 2012 roku.

Atuty tej historii

Książka okazała się lepsza niż myśleliśmy, że będzie. Napisana w lekkim stylu. Akcja jest szybka i skuteczna. Niezbyt długie opisy w nim. Mimo powtarzających się pytań myślowych autora, które nakreślają kontekst, nie jest ona męcząca. Wręcz przeciwnie, dawka jest dostosowana w 100% do oczekiwań. Splatają się ze sobą trzy wątki, dwa kryminalne i jeden prywatny. Pióro Bondy jest tak fachowe, że nie sposób się w tych wątkach pogubić. Dodatkowo epizody wzbogacone są o relacje z przesłuchań świadków, podejrzanych, które odbywały się w policyjnych żłobkach. Bardzo profesjonalne przesłuchanie. Opis prokuratora Rudy przez Meyera dopełnia obrazu. Dialog między nimi jest inspirujący, czasem się kłócą, a o kłótnię wszczynają sprytną wojnę.

Losy bohatera

Katarzyna Bonda i Hubert Meyer przeszli długą drogę. Dojrzały styl pisania. Sposób na zdobycie nowej wyobraźni literackiej. Sposób, by stać się mistrzami ostrej riposty i ostrej krytyki. Droga, którą obrali, doprowadziła ich do tej pracy. Inny rodzaj pracy, ale jakże doskonały. Czasem mniej znaczy więcej, jest w tym prawda.